Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Sposób na Alcybiadesa - streszczenie

gdzie trwa próba przedstawienia. Zostają uznani za statystów. Usmarowano ich na czarno i przydzielono role Murzynów. Nie oponowali gdyż widzieli w tym szansę zbliżenia się do Szekspira, głównego reżysera i zarazem aktora. Okazało się, że chłopcy naprawdę dobrze sobie radzą. W ostatniej scenie mieli porwać Szekspira, który grał kacyka. Skwapliwie skorzystali z szansy pozostania sam na sam z Szekspirem i związanego uprowadzili aż na przyszkolny ogródek. Tam chcieli wyciągnąć od niego informacje na temat Sposobu. Niestety ich starszy kolega, o ile w ogóle się odzywał, to tylko po to by rzucić w ich stronę obelgę.

Nie pomagały nawet tortury polegające na drapaniu źdźbłem trawy za uchem. Niespodziewanie jeniec poderwał się, zrzucił krępujące go więzy i zaczął tańczyć jakiś dziki taniec. Wkrótce przyłączyli się do niego także Zasępa, Pędzel i Słaby. Okazało się, że chłopcy siedzieli na mrowisku. Kiedy Szekspir strząsnął z siebie mrówki zapałał zemstą za porwanie. Chłopcy uciekli i schowali się w Wędzarni, budynku w ogrodzie szkolnym, który służył im za kryjówkę. Niestety ucieczkę widziała karmiąca drób woźna Więckowska i zawiadomiła dyrektora, że po terenie szkoły biegają półnadzy Murzyni. Dyrektor początkowo nie chciał jej wierzyć jednak udał się do Wędzarni sprawdzić, któż się tam ukrywa. Chłopcy nie chcieli wyjść, gdyż bali się gniewu dyrektora.

Niespodziewanie z pomocą przychodzi im Szekspir, który tłumaczy, że chłopcy biorą udział w przedstawieniu i podczas omawiania jego szczegółów w ogródku przyszkolnym zaatakowani przez mrówki uciekli do Wędzarni. Szekspir chciał aby chłopcy nadal grali w sztuce i wymusił na nich udział w dalszych próbach.


Rozdział V

Przyjaciele udają się znowu do Kickiego, bo tylko od niego spodziewają się jakiejkolwiek pomocy. Muszą poczekać aż starszy