Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Sposób na Alcybiadesa - streszczenie

innych przedmiotów oceny z historii wyglądały imponująco.

Alcybiades dzięki atencji 8a i jej zapałowi do nauki historii zmienił się. Przestał się pochylać, częściej się uśmiechał. Niestety zbliżał się termin, do którego klasa miała uspokoić całe „ciało pedagogiczne”. Ciamciara udał się do Alibaby z prośbą o przedłużenie terminu i zdziwił się, kiedy usłyszał, że przecież to zadanie już zostało wykonane. Chłopcy coraz bardziej zaczęli się interesować historią i nawet nie zauważyli, kiedy zaczęli się przygotowywać do lekcji z prawdziwą przyjemnością.
Nauczyciele zmienili podejście do uczniów 8a. Odkryli, że jeśli zainteresować chłopców ciekawym tematem, chętniej się uczą.


Rozdział XV

Pewnego dnia Alcybiades zapowiedział 8a, że następnego dnia nie będzie lekcji ponieważ przyjeżdżają uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Ełku i wybrał 8a na ich przewodników po Warszawie. Dyrektor zgodził się na takie rozwiązanie gdyż miał nadzieję, że podczas oprowadzania wyjdzie na jaw faktyczny stan wiedzy (a raczej jej brak) uczniów klasy 8a. Chłopcy byli zaniepokojeni tym pomysłem bo z przerażeniem odkryli, że tak naprawdę nic nie pamiętają.

Ciamciara miał w nocy straszny sen, w którym okazało się, że uczniowie nie potrafili kompletnie nic opowiedzieć o Warszawie, dyrektor wyznał Alcybiadesowi, że padł ofiarą oszustwa, a na koniec Alcybiades został zamordowany. Na szczęście był to tylko sen. 


Rozdział XVI

Cimciara postanowił wyznać wszystko Alcybiadesowi zanim dojdzie do kompromitacji przed uczniami z Ełku i dyrektorem. Nieporadnie tłumaczyli się, że wcale się nie uczyli a jedynie „dryfowali”, na co Alcybiades uspokoił ich, że cały czas czuwał nad „kursem” tego dryfu i  zapewnił, że ich wiedza jest na tyle rozległa, że z pewnością poradzą sobie z oprowadzeniem gości.


Rozdział XVII

Słaby i Pędzelkiewicz